Park Fiction St. Pauli, Yedikule Bostanları’yla buluşuyor.

Temmuz 2013’te Yedikule Bostanları molozla kaplanarak kısmen yok edildi. Park Fiction St. Pauli ekibiyle birlikte, bostanları yeniden kazanmak ve mahallede ortak bir üretim sürecini hayata geçirebilmek için yapabileceklerimizi konuşmak ve deneyimlerimizi paylaşmak istiyoruz.

yedikulebostansHamburg limanında bulunan Park Fiction, kendine has bir mücadele süreciyle var edildi; belediyenin, parkın bulunduğu alanı yapılaşmaya açmak üzere satışını öngören planlarına muhalefet etmenin ötesinde, mahalle sakinleri sanatçılarla, müzisyenlerle, işgalcilerle ve mimarlarla birlik oldu. 1994’ten başlayarak kendi planlama araçlarını, ortak arzu-üretimlerini geliştirerek, radikal bir taban hareketi biçimlendirdiler. Nihayetinde Park Fiction’ın yaratıcı planlama yöntemleri belediyede karşılığını buldu ve park yapıldı. 15 Haziran günü, Gezi Parkı polis tarafından zorla boşaltıldıktan 18 saat sonra, St Pauli sakinleri parklarının adını “Gezi Park Fiction” olarak değiştirdiler.

Park Fiction Komitesinden Margit Czenki ve Christoph Schäfer, parkla ilgili deneyimlerinden yola çıkarak, yakın zamanda yok edilen Yedikule Bostanları’nın yeniden kazanılması, korunması ve tanımlanmasına katkısı olacağına inandıkları yöntem ve süreçler üzerine bir sunum gerçekleştirecekler.

 

Perşembe, 19.09.2013, 20:00 @
Galata Fotografhanesi, Serdari Ekrem caddesi, Hoca Ali sokak, no: 15A Galata Beyoglu